ԵԱՀԿ ԽՎ աշնանային նստաշրջանում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Սարգիս Խանդանյանը հանդես է եկել ելույթով, որում, մասնավորապես, ասել է.
2022 թ. սեպտեմբերի 13-ին Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած չարդարացված եւ չհրահրված ռազմական ագրեսիան հանգեցրել է Հայաստանի արեւելյան սահմանի մերձակայքում բնակվող խաղաղ բնակչության համար լուրջ մարդասիրական հետեւանքների՝ 36 քաղաքների եւ գյուղերի գնդակոծում, 7600 քաղաքացիական անձանց, այդ թվում՝ 1500 երեխաների տեղահանում, հարյուրավոր բնակելի տների, հյուրանոցների, դպրոցների, բժշկական հաստատությունների, լրատվամիջոցների աշխատակիցների թիրախավորում եւ 211 հայերի, այդ թվում՝ քաղաքացիական անձանց սպանություն:
Այս ագրեսիայից մի քանի օր անց ադրբեջանական սոցիալական ցանցերում հայտնվեցին սարսափելի տեսանյութեր, որոնք ցուցադրում էին անզեն հայ զինվորների արտադատական մահապատիժները: Զոհված հայ կին զինծառայողների մարմինները խոշտանգվել են, ապա դաժանաբար տեսանկարահանվել ադրբեջանցի զինծառայողների կողմից:
Մի քանի շաբաթ առաջ՝ Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմից երկու տարի անց, Ադրբեջանի նախագահը հանդես եկավ ատելությամբ բորբոքված ելույթով, որում փառաբանում էր այդ հանցագործությունները եւ արդարացնում Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի օկուպացիան: Այդ ելույթում Ալիեւը պարծենում է, որ Ադրբեջանի զինված ուժերը տեղակայված են առանցքային ռազմավարական բարձունքներում՝ թվարկելով Հայաստանում իր հնարավոր նոր թիրախների աշխարհագրական տեղանքների անունները: «Հայաստանը պետք է լավ հասկանա, թե դա ինչ է նշանակում... Այս ամենը պետք է դաս լինի Հայաստանի համար»,- ասաց նա:
Այդ վայրերը Հայաստանի քաղաքներն ու գյուղերն են, որտեղ հազարավոր խաղաղ բնակիչներ են ապրում, եւ Ադրբեջանի նախագահն ուղղակիորեն սպառնում է այդ մարդկանց: Իր ելույթում նա նաեւ ուղերձ ուներ միջազգային հանրության համար՝ ասելով. «Եթե մենք ինչ-որ մեկից վախենայինք, մենք երբեք չէինք սկսի ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմը»:
ԵԱՀԿ-ի հիմնադիր փաստաթղթում ընդունված առաջնորդող սկզբունքներից մեկն ուժի սպառնալիքից կամ դրա կիրառումից զերծ մնալն է: Հելսինկյան եզրափակիչ ակտը հստակ սահմանում է, որ մասնակից պետությունները պետք է զերծ մնան ցանկացած գործողությունից, որը ենթադրում է ուժի սպառնալիք կամ ուժի ուղղակի կամ անուղղակի կիրառում մասնակից այլ պետության դեմ: Այս վեհաժողովը պետք է շատ ամուր լինի այդ սկզբունքի պաշտպանության հարցում եւ պետք է հստակ դատապարտի այդ սկզբունքի խախտումները»,- եզրափակել է Սարգիս Խանդանյանը:

At the OSCE PA Autumn Meeting the member of the RA NA delegation Sargis Khandanyan gave a speech, where it particularly said:
Azerbaijan’s unjustified and unprovoked military aggression against the sovereign territory of the Republic of Armenia launched on September 13, 2022, resulted in grave humanitarian consequences for the peaceful population living close to the eastern border of Armenia։ the shelling of 36 towns and villages, the displacement of 7,600 civilians, including 1500 children, the targeting of hundreds of residential houses, hotels, schools, medical facilities, media personnel, and the killing of 211 Armenians, including civilians.
Days after this aggression horrific videos appeared in Azerbaijani social media showing the extrajudicial executions of unarmed Armenian soldiers. The dead bodies of Armenian female military personnel were mutilated and then video-recorded with cruelty by the Azerbaijani servicemen.
A couple of weeks ago, 2 years after the war in Nagorno-Karabakh, the president of Azerbaijan delivered a hate-fueled speech glorifying these crimes and justifying the occupation of the sovereign territory of the Republic of Armenia. In this speech Aliyev brags that the armed forces of Azerbaijan have been stationed at key strategic heights listing the names of the geographical locations of his possible new targets in Armenia. “Armenia should understand well what this means […] All these should be a lesson for Armenia,” he said.
These locations are towns and villages in Armenia where thousands of peaceful people live, and the president of Azerbaijan directly threatens these people. He has a message for the international community as well: “If we were afraid of someone, we would have never started the Second Karabakh War,” he said.
One of the guiding principles of the OSCE adopted in its founding document is refraining from the threat or use of force. The Helsinki Final Act clearly declares that the participating States should refrain from any acts constituting a threat of force or direct or indirect use of force against another participating State. This Assembly must be very firm in protecting this principle and should be very vocal in condemning the violations of this principle,” Sargis Khandanyan concluded.