ԵԱՀԿ ԽՎ աշնանային նստաշրջանում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Սարգիս Խանդանյանը հանդես է եկել ելույթով, որում, մասնավորապես, ասել է.
2022 թ. սեպտեմբերի 13-ին Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած չարդարացված եւ չհրահրված ռազմական ագրեսիան հանգեցրել է Հայաստանի արեւելյան սահմանի մերձակայքում բնակվող խաղաղ բնակչության համար լուրջ մարդասիրական հետեւանքների՝ 36 քաղաքների եւ գյուղերի գնդակոծում, 7600 քաղաքացիական անձանց, այդ թվում՝ 1500 երեխաների տեղահանում, հարյուրավոր բնակելի տների, հյուրանոցների, դպրոցների, բժշկական հաստատությունների, լրատվամիջոցների աշխատակիցների թիրախավորում եւ 211 հայերի, այդ թվում՝ քաղաքացիական անձանց սպանություն:
Այս ագրեսիայից մի քանի օր անց ադրբեջանական սոցիալական ցանցերում հայտնվեցին սարսափելի տեսանյութեր, որոնք ցուցադրում էին անզեն հայ զինվորների արտադատական մահապատիժները: Զոհված հայ կին զինծառայողների մարմինները խոշտանգվել են, ապա դաժանաբար տեսանկարահանվել ադրբեջանցի զինծառայողների կողմից:
Մի քանի շաբաթ առաջ՝ Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմից երկու տարի անց, Ադրբեջանի նախագահը հանդես եկավ ատելությամբ բորբոքված ելույթով, որում փառաբանում էր այդ հանցագործությունները եւ արդարացնում Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի օկուպացիան: Այդ ելույթում Ալիեւը պարծենում է, որ Ադրբեջանի զինված ուժերը տեղակայված են առանցքային ռազմավարական բարձունքներում՝ թվարկելով Հայաստանում իր հնարավոր նոր թիրախների աշխարհագրական տեղանքների անունները: «Հայաստանը պետք է լավ հասկանա, թե դա ինչ է նշանակում... Այս ամենը պետք է դաս լինի Հայաստանի համար»,- ասաց նա:
Այդ վայրերը Հայաստանի քաղաքներն ու գյուղերն են, որտեղ հազարավոր խաղաղ բնակիչներ են ապրում, եւ Ադրբեջանի նախագահն ուղղակիորեն սպառնում է այդ մարդկանց: Իր ելույթում նա նաեւ ուղերձ ուներ միջազգային հանրության համար՝ ասելով. «Եթե մենք ինչ-որ մեկից վախենայինք, մենք երբեք չէինք սկսի ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմը»:
ԵԱՀԿ-ի հիմնադիր փաստաթղթում ընդունված առաջնորդող սկզբունքներից մեկն ուժի սպառնալիքից կամ դրա կիրառումից զերծ մնալն է: Հելսինկյան եզրափակիչ ակտը հստակ սահմանում է, որ մասնակից պետությունները պետք է զերծ մնան ցանկացած գործողությունից, որը ենթադրում է ուժի սպառնալիք կամ ուժի ուղղակի կամ անուղղակի կիրառում մասնակից այլ պետության դեմ: Այս վեհաժողովը պետք է շատ ամուր լինի այդ սկզբունքի պաշտպանության հարցում եւ պետք է հստակ դատապարտի այդ սկզբունքի խախտումները»,- եզրափակել է Սարգիս Խանդանյանը:

беспричинная и неспровоцированная военная агрессия, развязанная Азербайджаном 13 сентября 2022 г. против суверенной территории Республики Армения, привела к серьезным гуманитарным последствиям для мирного населения, проживающего вблизи восточной границы Армении, – обстрелу   36 городов и сел, перемещению 7600 гражданских лиц, в том числе 1500 детей, ударам по сотням жилых домов, гостиниц, школ, медицинских учреждений, угрозе жизни работников СМИ, убийству 211 армян, в том числе гражданских лиц.
Спустя несколько дней после этой агрессии в азербайджанских социальных сетях появились ужасающие видеоролики, на которых запечатлены внесудебные казни безоружных армянских солдат. Тела зверски убитых армянских женщин-военнослужащих были изувечены, а затем засняты азербайджанскими военными.
Несколько недель назад, через два года после войны в Нагорном Карабахе, президент Азербайджана выступил с полной ненависти речью, в которой прославлял эти преступления и оправдывал оккупацию суверенной территории Республики Армения. В этом выступлении Алиев хвастается тем, что азербайджанские вооруженные силы расположились на ключевых стратегических высотах, перечисляя географические названия местностей своих новых потенциальных мишеней в Армении. "Армения должна хорошо понимать, что это значит... Все это должно стать уроком для Армении", - подчеркнул он.
Этими местностями являются города и села Армении, где проживают тысячи мирных жителей, и президент Азербайджана прямо угрожает этим людям. В своем выступлении он также направил месседж международному сообществу: “Если бы мы кого-то боялись, никогда не начали бы вторую карабахскую войну”.
одним из приоритетных принципов учредительного документа ОБСЕ является воздержание от угрозы силой или ее применения. В Хельсинкском Заключительном акте четко указано, что государства-участники должны воздерживаться от любых действий, связанных с угрозой силой или прямым или косвенным применением силы против другого государства-участника. Ассамблея должна быть тверда в защите этого принципа и четко осуждать его нарушения”.